هنر گلدوزی

هنر گلدوزی

گلدوزی هنری است قدیمی که از که مانند ارثی قدیمی از مادر به دختر میرسیده، این هنر روی پارچه یا اجناس شبیه آن به وسیله نخ های ابریشمی، نخ های گلابتون و یا نخ های معمولی طرح های برجسته ایجاد میکنند.این طرح ها در ابتدا بیشتر شکل های گوناگون گل ها را در بر می گرفت ولی با پیشرفت هنر کم کم طرح های مختلف هم وارد این هنر شد.

کمه دوزی؛ هنر رودوزی هرمزگان

کمه دوزی؛ هنر رودوزی هرمزگان

یکی از رشته‌های مشهور صنایع دستی در هرمزگان کمه‌دوزی است. در کمه‌دوزی پارچه‌ای را دور دایره‌ای الک‌مانند که به آن«کمان» می‌گویند می‌پیچند. سپس دور دایره را محکم با طناب می‌بندند تا مانند دف شود، با این تفاوت که به جای دف که دور آن پوست است، دور این کمان، پارچه قرار دارد. بعد از این‌که پارچه روی کمان محکم شد، روی آن نقاشی می‌کشند. سپس پارچه را از کمان جدا می‌کنند. گاهی نقاشی از خود پارچه هم بریده و استفاده می‌شود گاهی هم همان پارچه را برای شلوار، کیف و … به کار می‌برند.

صنایع دستی استان چهار محال و بختیاری

صنایع دستی استان چهار محال و بختیاری

صنایع دستی بختیاری‌ها، ویژگی‌ها و مختصاتی دارد که با انواع تولیدات مشابه به دست دیگران قابل تمیز دادن است بخشی از این ویژگی‌ها به این شرح است: فعالیت در رشته صنایع دستی کاری است صد در صد زنانه که تمام مراحل آن را زنان و دختران انجام می‌دهند و مردان در تولید آنها هیچ نقشی ندارند.

در هنگام آلودگی هوا چه چیزهایی بخوریم ؟

در هنگام آلودگی هوا چه چیزهایی بخوریم ؟

این روزها آلودگی هوا یکی از اصلی ترین نگرانی های مردم در اکثر شهرهای ایران است. آلودگی علاوه بر تاثیرات لحظه ای، تاثیرات منفی بسیار زیادی بر سلامتی داره که در دراز مدت معلوم میشه . با یک رژیم غذایی مناسب میشه تا حدودی از این آسیب ها جلوگیری کرد.

حضور بانوین در بازارچه خیریه رعد

حضور بانوین در بازارچه خیریه رعد

از کارهای خوبی که خیریه رعد انجام می دهد اقدام به برگذاری بازارچه های خیریه است در زمان های متفاوت و به مناسبت های مختلف است. نزدیک ترین این بازارچه ها در تاریخ 28آذرما آغاز و تا اوایل دیماه ادامه دارد که در این بازار می توان شیرینی‌جات محلی و خانگی، گل، شمع، زیورآلات، پوشاک، کیف و کفش، وسایل بهداشتی - آرایشی و لوازم خانگی را از جانب حامیان و شرکت کنندگان در این بازارچه خریداری کرد.

بادکنک ها !

بادکنک ها !

همهٔ ما و فرزندانمون دوران کودکیِ خود را با شوق و ذوق برای بادکنک گذروندیم. حتی خیلیامون که بزرگ شدیم برای تولدِ دوستانمون، کنار کادو تولد یکی‌ دو تا بادکنک میخریم و می‌بریم. می‌شه گفت هیچ جشنی بدون بادکنک کامل نیست.

دیابت چیست؟

دیابت چیست؟

دیابت یک بیماری است که وقتی گلوکز خون بیش از حد است، اتفاق می افتد. قند خون منبع اصلی انرژی شماست و از مواد غذایی که می خورید می آید. انسولین ، یک هورمون ساخته شده توسط پانکراس ، کمک می کند قند از مواد غذایی به سلول ها وارد می شود تبدیل به انرژی شود . گاهی اوقات بدن شما به اندازه کافی انسولین تولید نمی کند یا از انسولین به خوبی استفاده نمی کند. گلوکز سپس در خون شما قرار می گیرد و به سلول های شما نمی رسد. با گذشت زمان، داشتن گلوکز بیش از حد در خون شما می تواند مشکلات سلامتی ایجاد کند . اگر چه دیابت هیچ درمان ندارد، شما می توانید اقدامات خود را برای مدیریت دیابت خود و سالم نگه دارید. گاهی اوقات مردم دیابت را "لمس شکر" یا "دیابت مرزی" می نامند. این شرایط نشان می دهد که فرد واقعا دیابت ندارد

فرهنگ های محلی

فرهنگ های محلی

شکل گیری یک قومیت و فرهنگ روند پیچیده ایه که در مسیر تکامل چیزهایی بیشتری به خودش اضافه می کنه چیزهایی که برگرفته از محیط جغرافیایی , اعتقادات , عقاید , روحیات, سلایق و ارتباطات و تاثیر پذیری اونها از سایر اقوامه. از جمله نمود های یک قوم وجود فرهنگیه که حاصل همزیستی سالیان دراز اونهاست مثل عرفها, اخلاقیات, قوانین, رقص, موسیقی ,خوراک , معماری , پوشاک و در نهایت پیچیده ترین نماد فرهنگی که شکل گیری زبانه, خیلی از اقوام وجود دارند که زبان خاص خودشونو ندارند و همچنان یک قومیت مستقل هستند ولی فرهنگی که به زبان خاص خودش می رسه نشان از غنا ,عمق و قدمت فرهنگش داره که تونسته به چنین مرحله ای برسه . حالا ما تو کشورمون کلی از اقوامی که زبون های خاص خودشونو دارند داریم و این نشون از اصالت و غنای کشورماست که سالها چنین مردم اصیلی رو تو دل خودش پرورش داده.

اوریگامی

اوریگامی

همه ی ما تو بچگیمون حتما موشکای کاغذی ساختیم. اونا ساده ترین اوریگامی‎ هایی بودن که ما حداقل یه بار تجربشون کردیم. هنر درست کردن اشکال مختلف با تا کردن کاغذ و اوریگامی. می گن کلمه ی Origami از دو کلمه ori و gami تشکیل شده ، که ori به معنای تا کردن و gami به معنی کاغذه.