"زبان مادری" ما در لبه پرتگاه بی‎هویتی

"زبان مادری" ما در لبه پرتگاه بی‎هویتی

به گفته نلسون ماندلا، با فردی با زبانی که می‌فهمد صحبت نکنید، حرفتان به مغزش می‌رسد، اما اگر با او به زبان مادریش صحبت کنید، حرفتان به دلش می‌‌نشیند. ‏به گفته کارشناسان، انسان باید در حفظ، ترویج، آموزش، نگارش و کاربرد «زبان مادری» خود آزاد باشد و توصیه نظام‌های حقوقی و اخلاقی نیز در این باره، همین است. وقتی گروهی، گروهی دیگر را از کاربرد زبان مادریشان محروم کنند، فلسفه حقوق و اخلاق نیز دچار خطا می‌شود.‏

خدمتکاری که ملکه ایران شد

خدمتکاری که ملکه ایران شد

انیس الدوله تنها کسی بود که می توانست در مقابل شاه بایستد و با او مخالفت کند؛ طوری که بعد از اعلام فتوای حرمت تنباکو از آوردن قلیان برای شاه خودداری کرد و برخلاف نظر شاه دستور داد همه قلیان ها را از حرم شاهی جمع آوری کنند.

۱۴ حقیقت درباره ماری کوری نخستین زن برنده دو جایزه نوبل علمی

۱۴ حقیقت درباره ماری کوری نخستین زن برنده دو جایزه نوبل علمی

ماری کوری تنها زنی است که همزمان موفق به دریافت دو جایزه نوبل در رشته‌های فیزیک و شیمی شد. این پژوهشگر برجسته و کاشف اورانیوم که ۱۵۰ سال پیش متولد شد توانست علی‌رغم مشکلات فراوان به عنوان یک زن در محیط‌های علمی بدرخشد.

۱۸ خوراکی که نباید در یخچال نگهداری شوند

۱۸ خوراکی که نباید در یخچال نگهداری شوند

باور عموم افراد بر این است که اکثر مواد غذایی باید در یخچال نگهداری شوند تا از فساد آنها جلوگیری شود، تازه تر بمانند و مواد مغذی موجود در آنها حفظ شود. ولی خوراکی هایی هستند که نباید در یخچال نگهداری شوند و یا نیازی به یخچال ندارند.

دمنوش به لیمو

دمنوش به لیمو

طبع دمنوش به لیمو گرم است و مصرف آن برای افراد دارای مزاج بلغمی به ویژه در فصل زمستان توصیه می‌شود. کاهش استرس، ایجاد نشاط، خاصیت چربی‌سوزی، درمان سرفه و سرماخوردگی، بهبود عمل هضم و تسکین سردرد از خواص دمنوش به لیمو است.

۱۰ تمرین ساده ذهن خود را تقویت کنید

۱۰ تمرین ساده ذهن خود را تقویت کنید

ضرب المثلی در زبان انگلیسی وجود دارد که می‌گوید نمی‌توان به یک سگ پیر ترفندهای جدید آموزش داد. با اینحال، مغز انسان توانایی فوق العاده‌ایی برای تطبیق دادن خود با شرایط و تغییرات موجود در سنین مختلف دارد. در این مقاله ۱۰ ترفند تقویت ذهن را مرور می کنیم.

فواید توت فرنگی

فواید توت فرنگی

وقتی که صحبت از یک میوه خوشمزه و پرخاصیت در میان باشد مطمئناً توت فرنگی به خوبی قدرت نمایی خواهد کرد و سایر رقیبان چیزی کم نخواهد داشت. رژیم گرفتن همیشه کار راحتی نیست، بخصوص اگر عاشق شیرینی باشید. ولی با افزودن توت‌فرنگی به رژیم غذایی‌تان، می‌توانید از انواع غذاها، نوشیدنی‌ها و خوراکی‌های مختصر بدون احساس گناه لذت ببرید. بهتر از همه آن که، توت‌فرنگی کم کالری، دارای فیبر بالا، و بدون چربی است و طیف گسترده‌ای از مزایای بیشتر سلامتی را در بر می‌گیرد.

کوکا کولا یک محصول همه کاره

کوکا کولا یک محصول همه کاره

کوکاکولا یکی از خوشمزه‌ترین نوشیدنی های دنیاست و میزان مصرف آن در سراسر دنیا به‌ویژه ایران، به طور فزاینده‌ای رو به رشد است. اما حتما در مورد مضرات فراوان این نوشیدنی زیاد شنیده اید اما با همه این تفاسیر، کوکاکولای گازدار مزایایی نیز دارد.

عوامل سرطان‌زای اطراف‌تان را بشناسید

عوامل سرطان‌زای اطراف‌تان را بشناسید

15بهمن، روز جهانی سرطان، روزی برای آگاهی‌بخشی در زمینه پیشگیری، کنترل و درمان انواع سرطان است. باورهایی که راجع به این بیماری ناخوشایند وجود دارد، نقش مهمی در کنترل و پیشگیری درست از ابتلا به سرطان ایفا می‌کند. در حال حاضر بسیاری از باورهایی که راجع به انواع سرطان‌ها وجود دارد، هنوز ثابت نشده یا در این سال‌ها با انجام مطالعات مربوط، نادرستی آنها مشخص شده است.