هنر ویترای

هنر ویترای

نقاشی روی شیشه یا ویترای هنری است که توسط رنگ های ویترای بر روی ظروف شیشه ای جهت زیبا شدن این ظروف انجام می گیرد. برای شروع می توانید از ظروف شیشه ای دورریختنی استفاده کنید.

با استفاده از چندین ظروف شیشه ای ساده می توانیم وسایل تزئینی و دکوری جالبی ایجاد کنیم. در صورتی که نقاشی هم کردن هم بلد نباشید می توانید با استفاده از نقش های اطراف خود یک نقاشی زیبا بر روی شیشه ها رسم کنید. نقاشی های روی شیشه را ویترای می گویند، زیرا رنگ هایی که برای این نوع نقاشی استفاده می شود، ویترای نام دارد.


وسایل مورد نیاز:

رنگ ویترای

رنگ های ویترای، از 26 نوع رنگ مایع تشکلیل شده است. رنگ های ویترای بسیار متنوع هستند و امکان استفاده از تمامی طرح ها را برای شما فراهم می کند. از این رنگ ها می توان به صورت ترکیبی، خالص و یا با روشن کننده استفاده نمود. برای تزئین اشیایی چون گلدان ها، آینه ها و وسایل دیگر از رنگ ویترای استفاده کنید و با چند روش آسان می توانید به راحتی در منزل انجام دهید.

این رنگ ها به سه دسته تقسیم می شوند:

  • دسته اول: رنگ های حلال در آب هستند که نیازی به حرارت در کوره ندارند. از این دسته بیشتر برای مواردی که نیازی به شست و شو ندارند نظیر آینه ها استفاده می شود. همچنین مناسب بازی کردن بچه ها بر روی وسایل شیشه ای می باشد.

  • دسته دوم: این رنگ ها نیاز به حرارت کوره دارد. بدین صورت که حدود 30 دقیقه در دمای 200 درجه سانتی گراد قرار بگیرند و پس از حرارت دیدن مانعی برای شست و شو وجود ندارد.

  • دسته سوم: رنگ هایی هستند که در تینر محلول هستند و بصورت شفاف می باشند. بعد از استفاده از این رنگ ها می توان به صورت آرام و ملایم این ظروف را شست و شو داد.

ویژگی های رنگ های ویترای:

  • بسیار مقاوم در برابر نور خورشید و همچنین شفافیت و درخشنده گی بالا

  • به راحتی با رنگ های دیگر مخلوط می شود.

  • با حلال های نفتی بسیار آسان ترکیب می شود.

  • با استفاده از خمیرهای دورگیری می توان سطوح رنگی مجزا ایجاد کرد.

  • دارای رنگ های متنوع و بسیار عالی

خمیر دورگیر

در رنگ های مختلف در بازار موجود هست که برای شروع پیشنهاد میکنم حتما رنگ مشکی ،طلایی و سفید را تهیه کنید.

پالت

 برای اینکه رنگ هارا داخل آن بریزید و در صورت نیاز راحت رنگ هارا ترکیب کرده و رنگ جدید بسازید.

قلم مو سر گرد

بهتر است که حتما قلم موی شماره ی ۴ و ۸ و صفر داشته باشید.

شیشه

بهتر است برای شروع کار از ظروف شیشه ای بی ارزش نظیر شیشه مربا، ترشی، سس و غیره نیز استفاده کنید ولی قبل از آن به خوبی آنها را با آب و صابون بشویید. در صورتی که بر چسب این شیشه ها از بین نرفت می توانید با غوطه وری در آب داغ به مدت چند دقیقه این برچسب را از بین ببرید ولی اگر باز هم چسب هایی بر روی شیشه باقی ماند می توانید از استون یا دستمال های لاک پاک کن استفاده کنید.

تینر

برای شستن قلم مو ها باید از تینر استفاده کنید.

حلال ویترای

 از حلال برای رقیق کردن رنگ استفاده میکنیم . نکته خیلی مهم این است که برای رقیق کردن رنگ های ویترای حتما از حلال هم مارک رنگ استفاده کنید تا رنگ خراب نشود.

بهتره یک شی نوک تیز داشته باشین که حباب های رو رنگ را بترکونین وگرنه بعد از خشک شدن کار دیده میشوند.

طرح خام ویترای

انتخاب طرح کاملا سلیقه ای هست و شما میتونید از بین صدها طرحی که هنری برایتون گردآوری کرده طرح مورد نطرتون رو انتخاب کنید و دست به کار بشید.


نحوه نقاشی روی شیشه

مرحله اول (آماده سازی)

ابتدا سطح مورد نظر (گلدان) را جهت از بین بردن هر گونه چربی و گردو خاک با کمی آب و صابون پاک کنید. با استفاده از یک مداد نوک پهن مثل ماژیک طرحتان را روی کاغذ پیاده کنید، دقت کنید که طرحتان جهت تنوع و زیبایی بیشتر، حداقل از ۶ قسمت تشکیل شده باشد.

این طرح را داخل ظرف بچسبانید به گونه ای که از بیرون ظرف قابل دیدن باشد.

با استفاده از خمیرهای دورگیری(Cerne Relief) طرح را روی شیشه پیاده کنید و مطمئن شوید که خط دور هر قسمت به طور کامل بسته شود تا از خروج رنگ ها از سطوح و ترکیب آن ها با یکدیگر خوددداری شود.به یاد داشته باشید که هرگز بطری را تکان ندهید زیرا باعث تشکیل حباب در رنگ می شود.

جهت رقیق کردن رنگ می توانید از مدیوم مخصوص آن(Thinner) در گروه محصولات جانبی ، استفاده کنید.پس از انتخاب قلم مویی پهن ، آن را داخل بطری رنگ فرو ببرید به گونه ای که کاملا آغشته به رنگ شود.توجه کنید که میزان رنگ برداشته شده در حد متوسط باشد، زیرا در صورت زیاد بودن، رنگ جاری و در صورت کم بودن راه قلم مو روی آن باقی خواهد ماند.سپس با حرکت دستتان سطح را به طور پیوسته و منظم رنگ کنید.

نکته ۱: پس از هر مرحله استفاده از رنگ در بطری را محکم ببندید تا از خشک شدن رنگ جلوگیری کنید.

نکته ۲: اگر ظرف خود را از ماشین ظرفشویی بیرون آورده اید جهت نقاشی روی آن باز هم لازم است که سطح آن را تمییز کنید.

مرحله دوم (رنگ آمیزی)

جهت رنگ کردن سطح از چه نوع قلم مویی باید استفاده کرد؟

قلم موهایی با موی مصنوعی و یا ترکیبی از طبیعی و مصنوعی و کاملا انعطاف پذیر برای این کار مناسب می باشد. البته نوع قلم مو بستگی مستقیم با سطح مورد نظر شما دارد، جهت رنگ کردن سطوح بزرگ تر می توانید از قلم موهای ابری در سایز های متفاوت و برای سطوح کوچک تر از قلم موهایی با اشکال متفاوت (متناسب با اندازه و طرح مورد نظر )استفاده کنید.

بعد از گذشتن ۳۰دقیقه که خمیرهای برجسته دورگیری خشک شد می توانید رنگ آمیزی با رنگ های ویترای را آغاز کنید.

با استفاده از قلم موی سرگرد رنگ مورد نظر را به صورت قطره ای داخل سطح بگذارید و رنگ را به صورت یکنواخت پخش کنید (قلم مو را به صورت عمودی در دستتان نگه دارید).

مرحله سوم (پختن)

بعد از اینکه مرحله رنگ آمیزی تمام شد، ۸ ساعت به جسم مورد نظر دست نزنید تا رنگ رنگ ها کاملاً خشک شود، در این مرحله بهتر است جسم را در اتاقی که هوای آن خشک و دور از گرد و غبار است قرار دهید. جسم خود را در فر سرد قرار دهید و دمای فر را روی ۱۶۰ درجه سانتیگراد(۳۲۵ درجه فارنهایت) تنظیم کنید ،از زمانی که دمای فر به درجه مورد نظر رسید اجازه دهید که جسم به مدت ۴۰ دقیقه در فر بماند،سپس در فر را باز کنید و اجازه دهید تا جسم سرد شود به یاد داشته باشیدکه هیچیک از فر های آشپزخانه دمای دقیقی را نشان نمی دهند ، پس جهت دست یافتن به نتیجه دلخواه و برای تنظیم دمای فر حتما از گرماسنج داخل فر (در گروه محصولات جانبی این رنگها ) استفاده کنید.بررسی انواع خمير دورگير ویترای مخصوص نقاشي روی شيشه و قيمت آنها


اگر بخواهيد براي نقاشی روی شيشه از رنگ هاي شفاف استفاده كنيد به دليل رقيق بودن اين گونه رنگ ها در ابتدا بايد خطوط اصلی طرح مورد نظرتان را با استفاده از دورگير بر روی شيشه بكشيد و سپس فضاي بين آنها را با رنگ پر كنيد. دورگير (لاينر) ها به صورت ساده، متاليك و اكليلی در بازار وجود دارند كه در ادامه به بررسی هر يك مي پردازيم.

دورگير ویترای آموس (قيمت حدود 3000 تومان)

اين لاينرها ساخت كشور كره جنوبی بوده و در قوطی هاي 22 ميل به بازار عرضه می شود. لاینر روان و نسبتا مناسبی برای افراد مبتدی است. چسبندگي كمي به شيشه دارد و بعد از خشك شدن با يك ضربه كوچك به آسانی از سطح شيشه جدا مي شود.

دورگير ویترای ورساچ (ورسای) ، پرشين و رپين (قيمت حدود 3000 تومان) و آسن 50 ميل(قيمت حدود 4000 تومان)

اين لاینرها محصول ايران هستند و در چندين رنگ به بازار عرضه می شوند. رنگ مشكی براق و زيباتری نسبت به لاینر آموس دارد و متاسفانه بعد از خشك شدن با يك ضربه كوچك خرد و از شيشه جدا مي شوند. اين دورگيرها كيفيت مناسبی نداشته و در بعضی موارد در اثر واكنش با تينر خاصيت خود را از دست می دهند.

دورگير ویترای كادنس 50 ميل (قيمت حدود 7500 تومان) ال بي (LB) و پ ب او (pebeo) بیست میل (قيمت حدود 16000 تومان)

كيفيت مطلوب و طيف رنگ گسترده و انواع اكليلی از ويژگي های اين دورگير هاست. تا چند روز بعد از استفاده بايد مراقب باشيد از شيشه جدا نشود اما بعد از خشك شدن نهايی مقاومت نسبی خوبی خواهد داشت. براي استفاده روی ظروفی كه مورد شست و شو قرار مي گيرند حتما از مارك LB  و يا pebeo استفاده كنيد.

دورگیرهایی مانند پرشین که تیوپ فلزی دارند مشکلات بیشتری نسبت به دورگیر های تیوپ پلاستیکی ایجاد می کنند. دورگیر های با تیوپ پلاستیکی به دلیل انعطافی که دارند فشار دست را به صورت یکنواخت دریافت کرده و کار تمیز تری ارائه می دهند.

در دورگیری معمولا از رنگ مشکلی استفاده می شود و از رنگ های دیگر برای تزئینات بهره می برند.


نکات:

۱.  برای پختن رنگها نمی توانید از مایکروفر استفاده کنید.

۲.  شیشه تا دمای ۸۰۰ درجه سانتیگراد در گرما مقاوم می باشد، بنابر این دمای ۱۶۰ درجه سانتیگراد آن را خراب نخواهد کرد.

۳. باد پنکه و کولر (حتی ملایم) موجب اختلال در روند ترکیب و یکنواخت شدن رنگ ها می شود.

۴.قبل از شروع رنگ آمیزی چند مرتبه سطح مورد نظر را تمیز کنید تا هیچ گونه گرد و غباری باقی نماند.

۵. ترکیب رنگ های شفاف و مات ویترای با دیگر رنگ ها متفاوت است. لزوما تجربیات شما در تکنیک های دیگر در ویترای جواب نمی دهد.

۶. رنگ سفید را با هر رنگی ترکیب کنید، مات شده و نور را از خود عبور نمی دهد.

۷. انتخاب رنگ و دورگیر مناسب یکی از مهم ترین کارهایی است که باید انجام دهید.

۸. قبل از خشک شدن کامل دورگیر شروع به رنگ آمیزی نکنید زیرا مواد دورگیر با رنگ وارد واکنش شیمیایی شده و در هم حل می شوند.


معرفی برند گالری ژیهات از زبان صاحب برند

 


الان حدود یک سال که گالری کوچیک انلاین من راه افتاده ، حس کردم دیگه وقتشه که از کارم به طور حرفه ای استفاده کنم و این حس خوب رو به خونه های شما بیارم و خدارو شاکرم که به لطف وجود تک تک شماها روز به روز داره بیشتر رشد میکنه. چیزی که همیشه سعی کردم تو کارم داشته باشم ، نزدیکی شماها به علایق و احساستتونه و فکر میکنم همین باعث تفاوت کارم با بقیه هست ، شماها از خاطرات ، ارزوها ، دوست داشتنی هاتون و... میگید و من اونارو برای شما به تصویر میکشم و این میشه یه کار انحصاری که فقط و فقط مخصوص شماست تو کل دنیا. برای دونفره ها هم ثبت تاریخ ازدواج و جمله ی عاشقانه ی معروف بین خودشون رو در کنار اسم هاشون ثبت میکنم و کلی کار جذاب دیگه.


شما نیز می توانید با کلیک بر روی سفارشی سازی محصول، محصول خود را به برند ژیهات سفارش دهید.

منابع: honari.com, parsdecorative.ir
به اشتراک بگذارید