فرهنگ های محلی

فرهنگ های محلی

فرهنگ های محلی

شکل گیری یک قومیت و فرهنگ روند پیچیده ایه که در مسیر تکامل چیزهایی بیشتری به خودش اضافه می کنه چیزهایی که برگرفته از محیط جغرافیایی , اعتقادات , عقاید , روحیات, سلایق و ارتباطات و تاثیر پذیری اونها از سایر اقوامه. از جمله نمود های یک قوم وجود فرهنگیه که حاصل همزیستی سالیان دراز اونهاست مثل عرفها, اخلاقیات, قوانین, رقص, موسیقی ,خوراک , معماری , پوشاک و در نهایت پیچیده ترین نماد فرهنگی که شکل گیری زبانه, خیلی از اقوام وجود دارند که زبان خاص خودشونو ندارند و همچنان یک قومیت مستقل هستند ولی فرهنگی که به زبان خاص خودش می رسه نشان از غنا ,عمق و قدمت فرهنگش داره که تونسته به چنین مرحله ای برسه . حالا ما تو کشورمون کلی از اقوامی که زبون های خاص خودشونو دارند داریم و این نشون از اصالت و غنای کشورماست که سالها چنین مردم اصیلی رو تو دل خودش پرورش داده.

وجود شهرهای بزرگی که از نقاط مختلف کشور مهاجر پذیرفته و ازدواج هایی که توی اون شهرها انجام می شه باعث ضعیف شدن هر چه بیشتر فرهنگهای محلی شده و بعد از چندین دهه حتی کسی نمی دونه دقیقا کجاییه و درست ترین حالتش این می شه که اونو مال همون شهری بدونیم که توش متولد شده بزرگ شده و تربیت شده با وجود همچین روندی ما برای حفظ قومیت های کشورمون که بخشی از هویت ملی مان باید وقتی اقوام دارن پراکنده می شن و با قواعد دنیای امروزی بار حفظ فرهنگ قومیتشون داره از رو شونشون برداشته می شه . ما باید بتونیم نمادهای اقوام رو وارد حوزه های ملی کنیم همه با هم از لباسها و کفش های محلی و دست دوز استفاده کنیم قطعا اونها اصلا کششی کمتر از مدهایی که تا به امروز وارد کشورمون شدن و مردم پذیرفتنشون ندارن. حلقه ی مفقوده ی انجام شدن این کار یقینا تو دست متخصصاییه که قبل از این تونستن انواع مد رو با تخصصشون به مردم عرضه کنند و اینکه بتونن ارزش لباس های محلی رو به مخاطب برسونند اصلا کاری سخت تر از کارهای قبلیشون نیست.

لباس کردی

یکی از اصیل ترین اقوام ایرانی کردها هستند که تونستند پس از سالهای دور و دراز حیاتشون هنوز هم شکل و شمایل فرهنگ خودشونو بعد از هجوم فرهنگهای مختلف حفظ کنند . ما شاهد زبان و رقص و موسیقی و لباس های منحصر به فرد اونها هستیم.

لباس های کردی زنانه از متنوع ترین و زیبا ترین لباسهای محلی به شمار می ره و تونسته توی چندین جشنواره بین المللی رتبه ی اول پوشش زیبایی و تنوع رو کسب کنه. هنر دوخت پوشش‌های كُردی با توجه به ‌تنوع و تعدد فرم‌ها و كاربردهای مختلف اون از غنی‌ترين هنرهای ایران بوده که پرداختن به اون مستلزم شناخت و تبحر زيادیه.

آمارنشون می ده که 80 درصد مجوزهای کسب و کار تو اون منطقه برای دوخت لباس های کردی گرفته می شه که این نشون از اهمیت پوشش کردی در بین مردم کُرده . و معنی دیگش اینه که لباس های کردی حاصل کار دست بسیاری از زنان کرده, قطعا یکی از عالی ترین بازارها در حفظ وسایل دست سازه بازار لباس های کردیه که شاید بتونیم با مطالعه ی بیشتر سازو کارهای بازارش بتونیم چنین بازار ارزشمندی رو در بقیه نقاط کشورمون هم احیا کنیم.

لباس های کردی زنانه

انواع لباس های کردی بر اساس مناطق مورد استفاده اون نام گذاری شده‌ که از جمله اونا می‌توان به اسامی لباس‌های زنانه از جمله اورامی، کردی سنندجی، سقزی، مريوانی، بانه‌ای و... اشاره کرد.

لباس های زنانه بیشتر از جنس حریر، تور، مخمل و ساتن بوده که با پولک دوزی، سرمه دوزی، سنگ دوزی، ملیله دوزی، منجوق دوزی و ... آراسته می شن.

لباس کُردی زنانه هم شامل چندین قسمته که «پیراهن بلند(کراس)»، «کوا»، «سوخمه»، «کوله بال»، «سلطه»، «شال» و «سروین» رو می شه بهشون اشاره کرد.

کراس یا پیراهن بلند، اصلی ترین قسمت لباس زنانه رو تشکیل می‌دهه که انواع با پولک و بی پولک را داره. کوا، لباس بلندی است که روی پیراهن بلند پوشیده شده و قسمت پشت لباس کُردی را می پوشونه. سوخمه، نیم‌تنه‌ای بدون آستینه که روی پیراهن بلند پوشیده می شوه. کوله‌بال، نیم‌تنه‌ای دارای آستین تا آرنج دسته. سلطه، نیز نیم‌تنه‌ای دارای آستینه که تا آستین هاش تا مچ دست کشیده می‌شه.

شال، در ناحیه کمر بر روی لباس کردی و یا لبای سقزی بسته می شه و برای محافظت در برابر سرما یا جمع و جور کردن لباس استفاده می شه. سروین، هم بیشتر در گذشته مورد استفاده زنان مناطق کردنشین قرار گرفته و همراه با کلاه روی سر به طرز خاصی بسته می‌شده.

از میان لباس های کُردی می توان به لباس اورامی اشاره کرد، این لباس اصیل ترین لباسیه که در تمام نقاط کردستان از آن استفاده می شه و جزو تنها لباس های ایرانییه که اصالت خودشو حفظ کرده.

این لباسها که بسیار متنوع و منعطف در برابر تکامل ها و تعدیل هایی که در طی زمان بر روش انجام شده می تونه از لباس هایی باشه که همه ی ما ازشون استفاده کنیم به عنوان پوشش هایی برای مجالس و... همه ی ما می تونه از این میراث ارزشمند و از این هنر دستی ظریف توی زندگی روزمرمون استفاده کنیم و به زندگیمون سرو شکل دیگه ای ببخشیم.

 

به اشتراک بگذارید