کسب و کار خودمان را داشته باشیم !

کسب و کار خودمان را داشته باشیم !

همه ی ما این روزها با معضل بیکاری روبرو هستیم و از طرفی چشم به فعالیت های دولت داریم که هر چه سریعتر مشکل بیکاری رو برطرف کنه .این واقعیت داره وجود داره که ما دچار مشکلات بزرگی در این حوزه هستیم ولی این چیزی نیست که ما با تکیه به اون بتونیم به بیکاریمون ادامه بدیم. این که ما تو چه شرایطی هستیم و شرایط باید چطوری می بود به هیچ وجه نمی تونه بحران های مالی و غیرمالی ما رو توجیه کنه . به علاوه ظرفیت بنگاه های دولتی و غیر دولتی بزرگ هم حد مشخصی داره و ما نمی تونیم از اون ها توقع داشته باشیم که نیاز استخدامی کل کشور رو پوشش بدن. تو بهترین حالت هم این محاله و حتی توی پیشرفته ترین کشورها هم این اتفاق نمی افته.پس باید دنبال راهی جز انتظار برای خالی موندن میز شرکتهای بزرگ داشته باشیم . همه ی ما توانایی های زیادی تو خودمون داریم و توی کشور ما این امر در مورد تخصص و مدارک دانشگاهی هم صدق می کنه بخش بزرگی از بیکارهای ما مدارک دانشگاه دارن و با توجه به شناختی که همه ی ما از روند بازارهای امروزی داریم، می دونیم بیشتر کسب و کارهایی که امروز حرفی برای گفتن دارن بنگاه هایین که بر پایه نواوری شکل گرفتن ،البته بعد از زدن این حرفا هم دردی از ما دوا نمی شه چون ما با دیدن واژه ی نواوری به فکر روندهای پیچیده و خارق العاده ای می فتیم که دنیا رو قراره زیرو رو کنه .این تصور غلطیه  که بیشتر ما نسبت به راه انداختن کسب و کار داریم . اما واقعیت چیز دیگه ایه نواوری می تونه توی هر سطحی انجام بگیره و نتایج خوبی رو برای ایجاد کننده ی اون در پی داشته باشه.

نواوری می تونی بهبود خیلی جزیی توی کسب و کارهایی باشه که همین الان وجود دارن ،می تونه برطرف کردن یه نیاز جزیی باشه مثل کسی که استند های قیمت روی رگال های لباس فروشی رو به شکلی که الان می بینیم اورد،یه طرح خیلی ساده و کاربردی رو به کارگاه ریخته گری سفارش داد توی یه حجم خیلی محدود که نیاز به سرمایه نداشت بعد اونو به مغازه های لباس فروشی برد و سفارش گرفت و کم کم طرحشو به تولید تو حجم بالایی رسوند و جالبه که همه ی این کارا رو بدون هیچ مکان، نیروی کار و سرمایه ای انجام داد و از همه ی این ها جالب تر این که این کار حتی ایده ی اون شخص هم نبوده چون مشابه خارجی این طرح وجود داشته و فقط این حاصل یه دقت کوچیک بوده و البته فکر باز و روشنی که این نیاز کوچیک رو دست کم نگرفت. کافیه بهتر به اطراف خودمون نگاه کنیم به قطعات و وسایل خیلی کوچیک که حتما باید برای انجام کارامون تهییشون کنیم و انقد کوچیکن که کسی فک نمی کنه این ها دارن توسط افرادی تولید می شن و این کار صرفه ی اقتصادی داره براشون .به علاوه هزاران چیز دیگه که می تونه کارهای ما رو ساده تر کنه و هنوز ساخته نشده ، هر روز داره پیشرفت های زیادی توی حوزه های مختلف شکل می گیره همه ی این پیشرفت ها برای ما می تونه امکان جدیدی برای کار کردن فراهم کنه .

همه ی اونا بسته به ماهیتی که دارن به ما فرصت جدیدی می دن اونها با اومدنشون مجموعه نیازهای جدیدی رو به وجود میارن که به ما اجازه می دن جزو اولین کسایی باشیم که وارد حوزهای کاری جدید بشیم  کارهایی که توش رقیبای زیادی نداریم با ورود هر چیز جدیدی مجموعه ای از خدمات جانبی اون مطرح می شه ، وسایل یا خدماتی برای نگهداری و تعمیر ،کارهای فانتزی که می شه بهشون اضافه شه ، یا قطعات یا لوازم  و خدماتی که برای قابل استفاده کردنشون توی امکانات کشور نیازه مساله ای دیگه ای که وجود داره خیلی از تکنولوژی ها و امکانات و لوازم جدیدی که باب می شن با تاخیر وارد کشور می شن و خیلی از این کارهای جانبی قبل از ما توی کشوری که به وجود اومده اجرا شده و تنها کاری که ما باید بکنیم اینه که همون کارو توی کشورمون انجام بدیم قبل از بقیه.همه ی ما شاهد وارد شدن اولین گوش ها ی همراه به کشورمون بودیم ما اونها رو تولید نکردیم ما توی اون شرکتها استخدام نبودیم و خیلی از کشورها هم وضع ما رو داشتن اما بازای که برای ساخت لوازم جانبی گوشی و قاب های گوشی در چین شکل گرفت اصلا بازار کم سودی نبود شاید هر نفر توی چندین سال فقط یه گوشی بخره اما لوازم جانبی و قابها چیزایی بود که هر نفر کلی از اونها رو می خرید بازاری که هر روز اونا با طرح های جدیدشون اونو تسخیر کردن کاری که به کارگاه های بزرگ و روندهای پیچیده نیازی نداشت. با همه ی این تفاسیر اولین کاری که باید بکنیم رویای میز شیک توی یه برج بلند رو کنار بذاریم . چون این ها رویاهایین که ما رو تو حصارهای افکار غیر واقعیمون زندانی می کنن . در حالی که خیلی ها با وقعیت ها کنار اومدن و دارن چیزایی که ما چشممون رو روشن بستیم به دقت بررسی می کنن و پیشرفت می کنن . شاید اگر الان وارد این چرخه نشیم و تجربه های کافی رو کسب نکنیم بعدا خیلی دیر باشه.

 

به اشتراک بگذارید