10 اشتباه رایج در نگه‎داری از تراریوم‎ها

10 اشتباه رایج در نگه‎داری از تراریوم‎ها

 

درست کردن تراریوم و نگهداری از اون خیلی‌ سادست‌ اما یه سری اشتباهاتی وجود داره که باید ازشون دوری کرد :

 

۱. نور زیاد

گیاهان در تراریوم می‌تونن به راحتی‌ کباب بشن. شیشه می‌تونه نقش ذره بین رو بازی کنه و گیاهان رو بسوزنه. دمای داخل تراریوم خیلی‌ راحت بالا میره و قبل از اینکه متوجه بشیم، تراریوم تبدیل به سونا بخار شده و خیلی‌ از گیاهان این حجم گرما رو تحمل نمیکنن یا بهترِ بگیم نمی‌تونن تحمل کنن پس بهتره تراریوم رو جای نذاریم که در مرض نور مستقیم آفتاب باشه.

 

۲. نور کم

تمام گیاهان برای زنده موندن به نور احتیاج دارن. درسته گیاهانی هستند که با نور کم بتونن زندگی‌ کنن اما گیاهی که بدون نور بتونه زندگی‌ کنه وجود نداره. برای رسوندن نور میتونین از لامپ مهتابی استفاده کنید یا تراریوم رو نزدیک پنجره بذرید.

 

۳. نزدیک شوفاژ

گرمای شوفاژ می‌تونه به راحتی گیاهان رو از بین ببره. دیدین زمانی‌ که ماشینتون زیر نور آفتاب میمونه و شیشه های ماشین هم بالاس چقدر دمای داخل ماشین بالا میره و غیر قابل تحمل می‌شه؟ در حقیقت وقتی‌ شما تراریوم رو نزدیک شوفاژ یا روی شوفاژ میذارید، دارید همون اتفاق رو تکرار می‌کنید و گیاهان هم مثل ما براشون اون دما غیر قابل تحمله!

 

۴. رشد زیادی گیاهان

هراز چند گاهی یه نگاهی‌ به تراریوم‌هاتون بندازید، حواستون به رشد گیاهاتون باشه و وقتی‌ دیدین زیادی شلخته و نامنظم شدن اون‌ها رو هرس کنین. برای اینکه گیاهاتون زیاد رشد نکنه و نچسبِ به شیشه، میتونین ریشه اون‌ها رو هرس کنین.

 

۵. نگه داشتن گیاهان مرده

اگر گیاه هایی توی تراریوم مرده و زرد بنظر میرسه، سریعاً اون‌ها رو خارج کنید یا برگ هایی زرد و مرده رو ازش جدا کنید. اگر دیدین گیاهی مریض شده، اون رو خارج کنین چون می‌تونه مریضیش به بقیه سرایت کنه و حتا اگر فقط زشت و بد قیافه شده اون رو هم خارج کنین چون زیبائی تراریوم رو ازش میگیره. برای خارج کردن گیاه میتونین از یک بیلِ کوچیک و یا یک قاشق بزرگ استفاده کنین ولی‌ حواستون باشه مزاحمتی برای ریشهٔ بقیه گیاهان ایجاد نکنین.

به جای گیاهی که برداشتین باید گیاهی دقیقا با همون سایز و همون مقدار نیازمندی به نور انتخاب کنین و موقع کشت مطمئن شید که تمام ریشهٔ گیاه رو با خاک پوشاندید.

 

مطلب مرتبط : تراریوم (باغ شیشه‎ای)

 

۶. شیشه کثیف

هر از چند گهی لازمه که خارج و داخل تراریوم رو تمیز کنید، این کارو میتونین با یه تیکه روزنامه یا پارچه بدون پرز انجام دهید، و سعی‌ کنین از پاک کننده قوی برای تمیز کردن داخل شیشه استفاده نکنین چون می‌تونه برای گیاهان خطرناک باشه.

 

۷. زیاد آب دادن

به دلیل اندازهٔ کوچیک گیاه‌های داخلِ تراریوم ممکن اندازه آبی که باید بهشون بدیم از دستمون در بره و زیادی آب برسونیم بهشون. برای بر طرف کردن این مشکل میتونین از یه اسپری آبپاش استفاده کنید.

 

۸. زیاد کود دادن

خیلی‌ از تراریوم‌ها اصلا به کود نیازی ندران. شما میخواین گیاهان کوچیک بمونه و رشد نکنه پس نیازی نیس که به اون‌ها غذا بدین و باعث رشدشون بشین، جاشون هم براشون کوچیک کنین.

 

۹. انتخاب اشتباه گیاه

درسته که تقریبا همهٔ گیاه‌ها برای تراریوم مناسبند، اما این مهم که چه گیاهی توی اون مدل از تراریوم که شما درست می‌کنین می‌تونه زنده بمونه، اگر شما تراریوم بسته درست می‌کنین پس باید گیاهی رو انتخاب کنین که تحمل اون حجم از رطوبت رو داشته باشه و با نور کم سازگاری داشته باشه.

10.کاشت گیاهان آبدار در تراریوم بسته

گیاهان آبدار معمولا نیاز به نور زیاد دارن و با رطوبت پایین سازگارند. اگر اون‌ها رو در شیشه در بسته بذارید، موفق به زنده موندن نمیشن. اگر میخواین از این نوع گیاه استفاده کنین لازمه که از شیشه هایی که روی اونها بازه استفاده کنید که  جریان هوا به مقدار کافی‌ وجود داشته باشه.از تراریوم ها و دیش گاردن های برند کاکوتی در سایت ما دیدن کنید.

به اشتراک بگذارید