ورود گوگل به صنعت پوشاک با جدیدترین سبک توسعه محصول در نسل هفتم نوآوری

ورود گوگل به صنعت پوشاک با جدیدترین سبک توسعه محصول در نسل هفتم نوآوری

هفته گذشته خبری در رسانه­‌ها منتشر شد مبنی بر اینکه “گوگل با اطلاعات شخصی و ویژگی های شما برایتان لباس می دوزد!“.  با خواندن این خبرِ، دو سوال کلیدی در مورد فناوری­ها و سبک توسعه محصولات مبتنی بر آن­ها که پای گوگل را به صنعت پوشاک باز کرده در ذهن مخاطبان نقش می­بندد. به نظر می‌آیدصحبت از آ­ن­ها خالی از لطف نیست.

در این خبر آمده گوگل سیستم یا احتمالا اپی با نام “data dress”  را با کمک برند لباس IvyRevel توسعه داده که می­تواند با انتخاب مصرف کننده، پیشنهاد کاملا منحصر بفردی برای پوشاک هر شخص ارائه دهد. بر این اساس گوگل با طراحی API اختصاصی خود با نام Snapshot API  با جمع آوری اطلاعات شخصیتی شما همچون حرکات فیزیکی (راه رفتن، دویدن، رانندگی و …)، موقعیت آب و هوای محل سکونت، میزان استفاده از هدفون و سبک خاص موسیقی مورد علاقه و … از ساعت هوشمند و یا مویایل شما پیشنهادی ارائه می­دهد که بصورت هفتگی بروز شده و می­تواند برحسب موقعیت­های مورد علاقه و یا فصلی شما تغییر کند. گوگل اعلام کرده بزودی علاوه بر برند Ivy  Revel احتمالا همکاری­های بیشتری با سایر طراحان مد روز دنیا خواهد داشت.

سوال اول ذیل این خبر این است که آیا  استفاده از چنین فناوری­‌هایی برای تولید انبوه امکان پذیر هست یا  همچنان چنین اخباری صرفا از ظهور فناوری­های فانتزی خبر می­دهند و ما به ازایی در بازار نخواهند داشت؟ برای پاسخ دقیق­تر به این سوال، شما را به مطالعه گزارش جدید موسسه ساینتیفیکا با عنوان ” چگونه همگرایی فناوری­ها، چهارمین انقلاب صنعتی را برای مد رقم می­زند؟” که بزودی در شبکه نانونساجی منتشر خواهد شد دعوت می­کنم. بطور کوتاه می­توان نوشت، تجاری شدن چنین فناوری­هایی نه تنها به هیچ وجه دور از دسترس نیست بلکه سیگنال­های موجود نشان از تحولات تکان دهنده در صنعت پوشاک و مد در آینده نزدیک دارند. در ایران هم خبرهای خوبی در سطح توسعه فناوری و محصولات پیشرفته نساجی و پوشاک شنیده می­شود که در آینده نزدیک با صدای بلندتری شنیده خواهند شد.

سوال مهم­تر که بهانه اصلی نگارش این مقاله است اینست که منطق سبک توسعه و تولید انبوه چنین کسب و کارهایی چیست؟ برای پاسخ به این سوال باید ابتدا کمی بیشتر در مورد این مدل توسعه محصول بدانیم.

دنیای کسب و کار همزمان با توسعه سریع فناوری در دنیا شاهد توسعه مدل­های جدید توسعه محصول نیز هست. امروزه توسعه محصول نواروانه نیازمند استفاده از سبک­های توسعه محصول جدید است که ضمن فراهم آوردن بستر توسعه محصول، بازار نواوری را نیز تحریک کند. بر این اساس همزمان با ارتقای نسل­های مختلف نواوری شاهد ارتقای سبک­های توسعه محصول نیز بوده­ایم. مدل­های نواوری از مد­های خطی با تمرکز بر فناوری یا بازار (نسل اول و دوم)، مدل­های دوگانه و چندگانه ( نسل سوم و چهارم)، مدل­های باز و یکپارچه (نسل پنجم)، مدل­های مبتنی بر  نواوری باز (نسل ششم) حالا به مدل­های نواروی مبتنی بر کاربر (نسل هفتم) تکامل پیدا کرده که با همگرایی فناوری­ها و زیرساخت­های شبکه­ای بسرعت در حال توسعه است. در این نسل، شاهد از بین رفتن مرز تولید کننده و مصرف کننده هستیم و کاربران کاملا در توسعه محصول مشارکت دارند. حالا به نظر می­رسد تصمیم گوکل برای ورود به حوزه پوشاک با این مدل کسب و کار خبر آغازی برای توسعه جهانی این سبک در صنعت پوشاک و مد خواهد بود.

بر اساس آنچه گفته شد، در این سبک توسعه محصول که در ۲۵ سال اخیر و همزمان با توسعه نسل­های نواوری توسعه پیدا کرده، معماری بنگاه نواور بر پایه دو ستون “دسترسی جهانی به منایع و استعدادها” و ” تجربیات هم آفرینی شخصی سازی” بنا نهاده شده و در واقع به جای تمرکز بنگاه بر شناسایی و جمع آوری نیازهای مشتری، تامین کنندگان مختلف از مشارکت کاربر استفاده کرده و به یک نیاز او پاسخ می­دهند.

سبک توسعه محصول

اصول کلیدی سبک توسعه محصول با مشارکت کاربران به عنوان طراح یا سازنده، طراحی مبتنی بر پلاتفورم، ماژولاریتی و سفارشی سازی انبوه می­باشد که پیش از این رویزرویز در صنعت خودرو، لگو در صنعت اسباب بازی، آدیدادس در صنعت لوازم ورزشی و … بکارگرفته شده و هم اکنون با پیشگامی گوگل برای ارائه نسل جدیدی از محصولات پوشیدنی در صنعت پوشاک تحقق پیدا خواهد کرد.

در ایران هم با توسعه سریع مدل­های جدید کسب و کار خدماتی، این سبک در فروش پیتزای پرپروک بصورت موفق­آمیزی آزمایش شده است. در پرپروک این امکان فراهم آمده که شما با سفارش اجزای یک پیتزا بصورت آنلاین سرآشپز غذای خودتان باشید و قطعا این مدل مبتنی بر کاربر با تکمیل در حوزه خدمات بزودی به بخش تولید و توزیع نیز منتقل خواهد شد.

قطعا از آنجا که انعطاف در شناسایی نیاز مخاطب و چابکی در ارائه محصول از ضروریات توسعه صنعت پوشاک است برای داشتن صنعتی رقابت پذیر نباید به سادگی از کنار این مدل­ها گذشت. نکته­ای که صنعت پوشاک ایران باید برای آن چاره کند. واقعیت اینست که با همه کم مهری­ها در پشتیبانی و نوسازی صنعت پوشاک و خصوصا مشکل کمرشکن قاچاق برای تولیدکنندگان داخلی، مسیرهای جدید و امتحان پس داده باید از درون این صنعت سربراورند و مسیرهای جدیدی برای آینده پوشاک ایران بسازند؛

به امید سربلندی بیش از بیش صنعت پوشاک ایران

محسن عسکری – واحد  نساجی و پوشاک کارگروه صنعت و بازار ستاد ویژه توسعه فناوری نانوبه اشتراک بگذارید